top of page

Wydatki na Maderze. Na co się przygotować.

Na jakie koszta należy się przygotować lecąc na Maderę? Ile zabrać ze sobą gotówki? Jakie są ceny na miejscu? Czy jest na to jakaś uniwersalna metoda? Postaramy się trochę przybliżyć, na jakie koszta musicie się mniej więcej nastawić.

WSTĘP

Jeśli dotarliście do tego wpisu to znaczy, że czujecie tą ekscytację związaną z planowaniem wakacji na Maderze lub na Maderze już byliście i być może wybieracie się jeszcze raz :) Bardzo się cieszę z tego powodu, ponieważ ja pisząc ten wpis, czuję się dokładnie tak samo! W tym artykule skupimy się stricte na finansach, czyli kosztach na jakie powinniście się przygotować lecąc na Maderę. Muszę jednak zaznaczyć, że wydatki to kwestia bardzo indywidualna i zależą one od wielu czynników. W artykule nie będą wliczał do kosztów wydatków związanych z dojazdem na lotnisko w Polsce itp. Wszystkie ceny dotyczą wyjazdu na 7 dni.


SEZON TURYSTYCZNY

W każdym miejscu na Świecie są tygodnie oraz miesiące, kiedy turystów jest znacznie więcej. Co za tym idzie? Jest znacznie większe zapotrzebowanie na loty, hotele, samochody i inne atrakcje. Tak samo jest w przypadku Madery. Śmiało można powiedzieć, że na Maderze wyróżniamy trzy rodzaje sezonów turystycznych:

 • sezon wysoki

 • sezon średni

 • sezon niski

W sezonie wysokim, możecie spodziewać się wyższych cen za wakacje z biurem podróży, droższych apartamentów oraz wyższych cen za wynajem auta. W sezonie niskim, zapotrzebowanie jest dużo niższe, a ceny wędrują w dół.


Sezon wysoki to okres od 15 czerwca do 31 sierpnia oraz od 23 grudnia do 3 stycznia, a także w okresie Świąt Wielkanocnych. Sezon średni to okres od 1 maja do 14 czerwca oraz od 1 września do 15 października. Pozostałe miesiące/ tygodnie to sezon niski. Warto jednak zaznaczyć, że na Maderze co roku odbywają się również większe festiwale jak Festiwal Kwiatów, Festiwal Atlantycki czy też Festiwal Wina. Wtedy też możecie się spodziewać trochę wyższych cen.


PRZELOT NA MADERĘ

Tutaj zaczynają się Wasze pierwsze wydatki. Musicie zdecydować, czy lecicie na własną rękę czy z biurem podróży. Lecąc na własną rękę możecie wybrać loty czarterowe wykupione w biurze podróży lub loty z przesiadką. W tym dziale przedstawię przykładowe ceny lotów, bez noclegów.


a) Lot czarterowy.


Koszt biletu czarterowego w 2 strony to średnio koszt około 1200 zł. Jest to średnia cena jaką oferują biura podróży wykupując sam lot. W tą cenę wliczyłem już bagaż rejestrowany. Niektóre biura mają go w cenie, a w niektórych trzeba wykupić go dodatkowo. Jest to oczywiście średnia cena - tak jak wspomniałem wyżej - w wysokim sezonie jest ona zazwyczaj wyższa lub nie ma dostępnych miejsc na loty czarterowe.


UWAGA* - tutaj warto polować na promocje. Często na kilka/kilkanaście dni przed wylotem bilety są w niższych cenach, nawet 500-700 zł.


SUMA: 500-1200zł / bilet czarterowy w 2 strony/osoba. Dolna granica to zazwyczaj kupno biletu na kilka/kilkanaście dni przed wylotem.


Przy okazji, żeby Wam ułatwić wyszukiwanie biletów czarterowych, zamieszczam linki do wyszukiwarek biur podróży:


Rainbow: https://biletyczarterowe.r.pl/


b) Lot z przesiadką


Loty z przesiadką to temat rzeka. Jak wyszukać odpowiednie połączenie, znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule "Zaplanuj podróż na Maderę. Jak dostać się na wyspę".


Koszt lotu z przesiadką, w bardzo dużym stopniu uzależniony jest od terminu oraz ilości przesiadek, czasu oczekiwania na kolejny lot oraz bagażu. Na moment pisania artykułu (12.01.2022), średnie ceny biletów to około 1100 zł z bagażem, ale są też oferty z dłuższą 8 godzinną przesiadką z bagażem podręcznym w cenie nawet 350 zł w 2 strony. Od Was wtedy zależy, czy dokupujecie dodatkowy bagaż czy też nie.


Jak widzicie i tutaj jest ogromy zakres możliwości. Jeśli jesteście osobami, którym oczekiwanie na lotnisku na następny lot nie jest straszne i latacie z bagażem podręcznym to na Maderę możecie polecieć za 350 zł. Jest to dosyć intensywna i męcząca podróż, jednak każdy ma swoje założenia. Jeśli natomiast zależy Wam na czasie i krótkich przesiadkach to średni koszt biletów to około 1200 zł.


Warto też sprawdzać promocje przewoźników. My w październiku lecieliśmy Lufthansą w klasie Business, z wyżywieniem za 800 zł w 2 strony :) Zupełny przypadek, jednak możliwy.


SUMA: 350zł - 1200zł/ osoba/ bilet w 2 strony. 350 zł to lot z bagażem podręcznym i długą przesiadką.


NOCLEGI

W tym dziale przedstawię Wam jak kształtują się koszta za wakacje z biurem podróży, a jak rezerwując zakwaterowanie na własną rękę.


a) Wakacje z biurem podróży.


Koszt tak jak wcześniej wspominałem, zależy od terminu, ale również od wyżywienia, lokalizacji, udogodnień itp. W przypadku 99% wycieczek na Maderę w cenę wliczony jest też przelot. Koszt wakacji za 2 osoby w podstawowym hotelu na Maderze, na ten moment to:


Średnia najtańsza opcja poza sezonem na 7 dni:

3450zł/2 osoby/przelot + zakwaterowanie + śniadanie


Średnia najtańsza opcja w sezonie na 7 dni:

4200zł/2 osoby/przelot + zakwaterowanie + śniadanie


Średnia cena za hotel w wyższym standardzie poza sezonem na 7 dni:

4400zł/ 2 osoby / przelot + zakwaterowanie + śniadanie


Średnia cena za hotel w wyższym standardzie w sezonie na 7 dni:

5600zł/ 2 osoby/ przelot + zakwaterowanie + śniadanie


SUMA: 3450 zł - 5600 zł w zależności od sezonu / 2 osoby + przelot + śniadanie. Doliczając obiadokolację należy dodać do tych kosztów około 500-700zł/2 osoby w zależności od hotelu. Kwota ta dotyczy wyjazdu na 7 dni


b) Wakacje na własną rękę.


Najczęściej wybieranym miejscem zakwaterowanie wybierając się na wakacje na własną ręką jest domek na wyłączność. Możecie też jednak spędzić wakacje w wersji budżetowej w hostelu z własnym pokojem lub pokojem współdzielonym. Dla tych co mają większe wymagania, dostępne są też ekskluzywne ville z basenem i przepięknym widokiem na ocean. Jak wygląda to cenowo w praktyce?


 1. Hostel

Dobrze oceniany hostel, który oferuje pokoje 2 osobowe ze wspólną łazienką na korytarzu, wyjazdu na 7 dni to koszt: 699 zł za 2 osoby. Taka sama cena obowiązuje tam przez cały rok co jest dużym plusem, biorąc pod uwagę to, że w większości miejsc ceny w sezonie idą mocno w górę. Link do hostelu o którym mowa: http://www.booking.com/Share-6xWNdl


2. Noclegi z prywatnym pokojem i łazienką. Standard podstawowy.


Noclegi w jednym z popularnych miejsc w centrum Funchal, w bardzo dogodnej lokalizacji wraz z bardzo wysoko ocenianym śniadaniem przez innych gości, poza sezonem to koszt: 1144 zł za 2 osoby. Ogólnie poza sezonem znajdziecie mnóstwo miejsc, z dobrą opinią w granicach 1200-1400 zł za 2 osoby. Link do wspomnianego obiektu: http://www.booking.com/Share-JxwhqQd


3. Noclegi z prywatnym pokojem i łazienką. Wyższy standard.


Noclegi w trochę lepszym i nowszym standardzie w dogodnej lokalizacji to koszt około 2500 zł za 2 osoby. Obiekty takie często oferują darmowy transfer z lotniska. Cena w sezonie wzrasta do około 3300 zł. Link do przykładowego obiektu: http://www.booking.com/Share-GAk9Xt


4. Domki w wyższym standardzie.

To domki często z basenem, własnym parkingiem, własnym ogródkiem oraz przepięknymi widokami. Cena takich domków to średnio od 3600 zł/tydzień 2 osoby. Czasami w sezonie ceny są trochę wyższe. Jeśli jesteście zainteresowani to mamy kilku znajomych oferujących fajne domki na wynajem. Napiszcie do nas maila: kontakt@wyspamadera.pl

NOCLEGI SUMA:

a) lecąc z biurem podróży: 3450 zł - 5600 zł za hotel dla 2 osób ze śniadaniem. W cenie wliczony jest również przelot w 2 strony. Doliczając obiadokolację, koszt wyjdzie około 4000-6200 zł za 2 osoby. Cena uzależniona od lokalizacji, terminu oraz standardu. Cena nie obejmuje hoteli w najwyższym standardzie.


b) lecąc na własną rękę: 700 zł - 4000 zł, gdzie cena 700 zł to hostel ze śniadaniem a 4000 zł to dom z basenem, bez wyżywienia. Do tej kwoty należy doliczyć koszty przelotów, które wymieniłem wyżej czyli od 700 zł - 2400 zł/ 2 osoby. Łącznie daje nam to kwotę: 1400 zł - 6400 zł/2 osoby nocleg + przeloty.


RESTAURACJE I ZAKUPY

a) RESTAURACJE


Ceny uzależnione są od lokalizacji. Zachęcamy do spożywania posiłków w typowo lokalnych restauracjach, najlepiej podczas Waszych podróży autem lub podczas wycieczek zorganizowanych. Koszt obiadu dla 2 osób wraz z przystawką oraz napojami to około 35-45 euro. Jest to średnia cena. Możecie zjeść taniej, jak i drożej. Nastawicie się jednak dla bezpieczeństwa na te 35-40 euro.


Przystawki:

3-9 euro

Zupy:

3-5 euro

Danie główne:

10-16 euro

Kawa:

0,70 euroJeśli szukacie czegoś po kosztach to np. sklepy Pingo Doce mają swoje własne restauracje/bary szybkiej obsługi z jedzeniem na wagę. W cenie 10-12 euro zjecie obiad dla 2 osób, często już z napojem. Nie jest to może wykwintna restauracja, ale z pewnością można tam zredukować koszta. Dodatkowo po 21:00, możecie kupić jedzenie za 50% ceny. Istnieje możliwość zapakowanie i zabrania jedzenia na wynos.


SUMA: koszt obiadu lub kolacji 2 osób zależy od miejsca. Zakładając, że 1 raz dziennie stołujecie się w restauracjach/barach szybkiej obsługi to koszt za 2 osoby wyniesie 70 - 250 euro/7 dni. Tak jak wspomniałem wyżej to cena od najniższej do średniej ceny jaką możecie zapłacić. Zamawiając dodatkowo butelkę wina, desery itp. zapłacicie z pewnością więcej.


b) ZAKUPY


Średnie ceny produktów w sklepach:

 • Mleko 0,65 €

 • Chleb 1,35 €

 • Płatki 300g 1,40 €

 • Ryba dorada 6,00 €/kg

 • Krewetki 14,00 €/kg

 • Kurczak 4,75 €/ kg

 • Udka z kurczaka 2,99 €/kg

 • Jabłka 1,25 € /kg

 • Pomarańcze 1,00 €/kg

 • Pomidora 1,30 €/kg

 • Ziemniaki 0,90 €/kg

 • Ser 6,80 €/kg

 • Woda 0,70 €/1,5l

 • Piwo 0,80 €/0,5l

Ceny jak widać zróżnicowane. Często są promocje na lokalne produkty, które są w danym okresie łatwo dostępne czyli np. Tuńczyk, Mango itd. w zależności od pory roku. Tutaj nie będę robił podsumowania ponieważ to już w 100% kwestia indywidualna.


NA MIEJSCU- DODATKOWE WYDATKI - ATRAKCJE I AUTO

a) SAMOCHÓD


Wynajem auta to zdecydowanie wygodny sposób zwiedzania Madery. Jedziecie gdzie chcecie i kiedy chcecie. Do bagażnika możecie spakować ręcznik i strój kąpielowy oraz buty sportowe - nigdy nie wiadomo gdzie Was drogi zaprowadzą.


Koszt wynajmu auta zależy od sezonu, klasy auta czy też długości wynajmu. Większość wypożyczalni przelicza koszt wynajmu za dobę w przeliczeniu:

1-2 dni - cena za dobę najwyższa

3-6 dni - cena za dobę niższa

7 dni i więcej- stawka za dobę jest w tym przypadku najniższa


Koszt wynajmu auta można też obniżyć zostawiając kaucje zwrotną. Musicie się jednak nastawić na to, że w przypadku uszkodzeń kaucja ta zostanie zmniejszona lub zabrana całkowicie. Żeby było łatwiej wyliczyć koszt wynajmu przedstawiam przykładowe ceny poza sezonem i w sezonie wysokim, wraz z ubezpieczeniem, na przykładzie 10 wypożyczalni. Cena za 7 dni.


Niski sezon:

Fiat Panda lub podobny: 185 - 260 euro

Fiat Punto lub podobny: 210 - 275 euro

Renault Clio lub podobny: 220 - 300 euro

Samochody z klasy diesel - Clio lub podoby: 290 - 400 euro

Renault Megane/Captur - 390 - 480 euro


Wysoki sezon:

Fiat Panda lub podobny: 330 - 420 euro

Fiat Punto lub podobny: 360 - 450 euro

Renault Clio lub podobny: 410 - 500 euro

Samochody z klasy diesel - Clio lub podoby: 480 - 600 euro

Renault Megane/Captur - 600 - 800 euro


Na co uważać? Na to że wiele miejsc podaje ceny bez depozytu. Oferta początkowo wydaje się atrakcyjna, a na samym końcu okazuje się, że firmy wymagają wpłaty wysokiego depozytu. Czemu takie różnice cenowe? Każda firma ceni się na swój sposób. Jest wolny rynek i mają do tego prawo. Od Was tylko i wyłącznie zależy, którą ofertę wybierzecie. Nie jest też tak ze odradzam wypożyczalnie z wyższymi cenami. Uważam że wszystkie świadczą usługi na swoim indywidualnym poziomie.


Jeśli szukacie auta na wynajem bez ukrytych haczyków to zapraszamy do składania rezerwacji przez naszą stronę: www.wyspamadera.pl/auto. Możecie być pewni, że depozyt czy też blokada na karcie nie będą wymagane, a auto zostanie dostarczone Wam pod hotel lub też odbierzecie je z lotniska.


SUMA: Auto z średniej klasy czyli np. Renault Clio to średnio koszt około 220 - 300 euro poza sezonem i 410 - 500 euro w szczycie sezonu.


b) WYCIECZKI I ATRAKCJE


Madera ma do zaoferowanie mnóstwo różnych atrakcji. Od atrakcji wodnych po atrakcje na lądzie czy też w powietrzu. Każdy znajdzie na wyspie coś dla siebie. Jest kilka atrakcji, z których powinno się skorzystać, nawet posiadając samochód. Są też takie, które można odpuścić. Tutaj też jest to oczywiście kwestia indywidualna. Przedstawiam Wam przykładową listę atrakcji wraz z cenami. Wszystkie z nich zarezerwujcie na naszej stronie www.wyspamadera.pl


 • Objazdówki 30€ - 45€

 • Wycieczki piesze 32€

 • Jeep Safari 45€

 • Rejsy na obserwację delfinów i wielorybów 25€ - 57€

 • Canyoning i Coasteering 60€ - 120€

 • Loty paralotnią 100€

 • Rejs łodzią piracką 35€

 • Wynajem kajaków 30€/2 godziny

 • Rejs na Wyspy Desertas


c) INNE WYDATKI


 • bilet komunikacji publicznej od 1,95 €

 • bilet 7 dniowy na komunikację publiczną 21.50 €

 • taxi - wejście 3.20 € i 0,65 €/km

 • benzyna 1,74 €/litr | diesel 1.62 €/litr

 • wstęp do Monta Palace Tropical Garden 12,50 €

 • Jardim Botânico - 5,00 €

 • Kolejka linowa Funchal 11,00 € w jedną stronę i 16,00 € w 2 strony

 • Poncha 1,50 € / kieliszek

 • Kolejka linowa Fajã do Padres 10 €

 • Kolejka linowa Achadas da Cruz 5,00 €

 • Baseny Naturalne Porto Moniz 1,50 €

 • Rocha do Navio kolejka linowa 5,00 €

 • Pamiątki 5-30 €


PODSUMOWANIE

Jak widać w przedstawionym artykule, koszt wyjazdu może znacznie różnić się od tego jakie macie preferencje i czego oczekujecie. Niezależnie od tego, czy Wasz wyjazd jest budżetowy, czy też nie musicie przeznaczyć około:


PRZELOTY: 350 - 1200 zł (średnia cena za osobę lecąc na własną rękę, w zależności od bagażu i długości przesiadki).

NOCLEGI: a) biuro podróży (w tym loty): 3450 - 5600 zł / 2 osoby przelot+ noclegi + śniadanie). Ewentualna obiadokolacja, pokój z lepszym widokiem to dodatkowa kwota od 500 zł w górę.

b) na własną rękę: 700- 4000 zł / 2 osoby. Do tego należy doliczyć koszt lotów, który podałem wyżej.

RESTAURACJE:

Przy założeniu 1 x dziennie obiad lub kolacja: 70-210 € . Zestaw dla 2 osób. 70 € to jedzenie na wagę w barach szybkiej obsługi. 150-210 € to restauracje. Zestaw 1 daniowy + przystawka i napoje.

SKLEPY (ZAKUPY):

Ceny podane w artykule. Kwestia bardzo indywidualna i też zależna od tego, czy mamy zapewnione wyżywienie i czy też korzystamy z dobrodziejstw restauracji.

SAMOCHÓD:

W zależności do terminu wynajmu i klasy: 185 - 600 euro

WYCIECZKI I ATRAKCJE:

Od 25 € za jedną atrakcję

INNE WYDATKI:

W zależności od preferencji

 

Jeśli uważasz że ten artykuł jest przydatny i zawiera cenne informacje będę wdzięczny za postawienie mi kawy :) Artykuł ten przygotowałem specjalnie dla Was, aby planowanie wyjazdu było jeszcze łatwiejsze i jeszcze bardziej ekscytujące i poukładane. Z góry dziękuję za wsparcie i energię :)!!!


 


23 049 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page