top of page

PR1 Vereda do Areeiro

Zaktualizowano: 17 cze 2021

Przepiękna i widokowa trasa po najwyższych szczytach Madery.

Tzw. "schody do nieba"

DYSTANS: 6.1km w jedną stronę (trasę można zrobić w 1 lub w 2 strony)

CZAS PRZEJŚCIA: 3 godziny w jedną stronę

NAJNIŻSZY PUNKT: 1491 m.

NAJWYŻSZY PUNKT: 1857 m.

POCZĄTEK TRASY: Pico do Areeiro

POZIOM TRUDNOŚCI: Wymagająca

DOJAZD: auto, taksówka, wycieczka piesza zorganizowana (kliknij tutaj aby zarezerwować wycieczkę)

 

Ta przepiękna lecz dosyć wymagająca trasa, łączy ze sobą dwa najwyższe szczyty Madery. Po drodze możecie spodziewać się wielu wspaniałych miejsc widokowych, tuneli oraz ogromnej ilości schodów. Trasa ma największy urok podczas bezchmurnego nieba dlatego przed wyjściem na trasę sprawdźcie jakie warunki panują na szczycie Pico do Arieiro. Najlepiej sprawdzając kamerkę internetową ze szczytu: KLIKNIJ TUTAJ. Pamiętajcie też żeby zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia oraz okrycie wierzchnie przystosowane do zmieniających się warunków pogodowych. Po drodze nie ma schronisk/restauracji czy też barów. Pamiętajcie też, że trasa jest wymagająca! Możecie ją przejść w 1 stronę lub w 2 strony. W przypadku 1 opcji musicie zrobić to na 2 samochody- jeden zostawiacie w Achada do Teixeira, gdzie zaczyna się szlak PR 1.2 a drugi jedziecie na Pico do Arieiro. Inna opcja to wcześniejsze zamówienie transportu z Achada do Teixeira. My jednak osobiście polecamy zrobić trasę w dwie strony. Zarówno w jedną jak i drugą wygląda ona zupełnie inaczej, a co więcej prawdopodobnie zobaczycie ją w różnych wydaniach (całkowicie bezchmurne niego jak i gromadzenie się chmur.


ZACZYNAMY

Trasę zaczynamy z samego szczytu Pico do Arieiro. Bez problemu dojedziecie do niego autem. Na szczycie parking jest bezpłatny. Warto wybrać się trochę wcześniej aby zająć sobie lepsze miejsce oraz mieć większe szanse na bezchmurne niebo (po 11:00 często pojawiają się chmury). Początkowo czeka Was lekkie zejście schodami i wędrówka około 15-20m aż dotrzecie do pierwszego wspaniałego punktu widokowego Ninho da Manta. Punkt ten położony jest na wysokości 1744m.n.p.m i oferuje wspaniały widok na dolinę Ribeira da Fãja da Nogueira. Warto się tutaj zatrzymać i porobić kilka zdjęć. Wracamy na szlak i dochodzimy do sławnych już i wspaniałych schodów, gdzie po 2 stronach znajduje się przepaść. Zresztą zobaczcie sami na filmiku:To za schodami znajduje się kolejny punkt widokowy zwany Pedra Rija. Dalej już przez część trasy czeka nas bardzo strome zejście schodami, którymi będziecie wracali w drodze powrotnej :)) . Tym sposobem dotrzecie do pierwszego ok 40-60 metrowego tunelu Pico do Gato. To jeden z krótszych tuneli na tej trasie. Wędrując tą drogą czekają na Was kolejne tunele. Ze względu że jest to zachodnia część trasy to idąc trasą przed południem, po zejściu schodami nastawcie się, że może być trochę chłodniej ponieważ masyw górski będzie ograniczał dostęp promieni słonecznych. Na tym odcinku bądźcie ostrożni ponieważ miejscami może być ślisko.Wędrując przepięknymi tunelami i ścieżkami dotrzecie do metalowych schodów, które potrafią z człowieka wycisnąć wiele energii. Prowadzą one do przełęczy przez którą przedostaniecie się na wschodnią część masywu górskiego. Uwielbiamy tą trasę jednak te schody potrafią się dłużyć i oczywiście końca nie widać. Jak usłyszycie śmiechy i rozmowy to oznacza że zbliżacie się do przełęczy, które stanowi miejsce odpoczynku po wyczerpującym i intensywnym podejściu.Pozostała część trasy to początkowo lekkie podejście w górę. Kiedyś był tutaj las, jednak po pożarach będziecie mogli zaobserwować wiele spalonych drzew. Szkoda ponieważ było by jeszcze bardziej kolorowo. Idąc dalej dochodzimy do schroniska Pico Ruivo. Nie jest to typowe schroniska jak w polskich górach ale możecie tutaj odpocząć przed ostatnim podejściem. Czeka Was wiele schodów ale nagroda czyli szczyt Pico Ruivo, wszystko Wam wynagrodzi:)


Jeśli chodzi o powrót to macie 2 możliwości: powrót tą samą trasą lub zejście trasą PR 1.2 Vereda do Pico Ruivo, która doprowadzi Was do parkingu Achada do Teixeira. Wybierając powrót tą samą trasą czekają Was znowu przepiękne widoki, widziane z zupełnie innej perspektywy. Jeśli czujecie się na siłach to warto wrócić tą samą trasą. Jest to też komfortowe dla osób zmotoryzowanych ponieważ, wrócicie prosto na parking do swojego samochodu.


W przypadku gdy planujecie przejść trasę w jedną stronę, to najważniejsze co musicie wiedzieć to, że w Achada do Teixeira nie ma przystanków autobusowych, postoju taksówek itd. Musicie wcześniej zorganizować sobie transport powrotny. Możecie np. zamówić taksówkę na wybraną godzinę lub np zrobić wycieczkę na 2 samochody czyli pojechać dwoma samochodami do Achada do Teixeira, jeden z nich zostawić na miejscu, a drugim pojechać na Pico do Arieiro i ruszyć w trasę pieszą.


Nasza opinia o trasie

Trasa jest przepiękna. Widoki zaskoczą Was na każdym kroku oraz za każdym zakrętem. Co jest pewne to trasa jest dosyć wymagająca fizycznie. Czeka Was bardzo dużo podejść, szczególnie tych po schodach. Jeśli nie jesteście odpowiednio przygotowani fizycznie to warto przemyśleć przejście trasy w jedną stronę. Jeśli chodzi o przygotowanie techniczne to trasa nie wymaga specjalnego przygotowania górskiego, nie ma wspinaczki, a idzie się po zwykłych dobrze oznaczonych drogach, na których nawet nie ma jak się zgubić. To co ważne to zabierzcie ze sobą do plecaka coś cieplejszego jeśli pogoda się nagle zmieni. Nie zapomnijcie też o jakiś przekąskach i odpowiedniej ilości wody, której nie kupicie nigdzie po drodze.


 

Szukasz najlepszych miejsc na Maderze? Kup naszego e-booka i zobacz wszystko to co trzeba zobaczyć. Nasz przewodnik w formie e-booka znacząco ułatwi podróżowanie oraz wybór restauracji. To aż 164 najlepsze pozycje na Maderze! Dodatkowo otrzymacie autorską mapkę google, która po kliknięciu w link automatycznie naniesie się na waszą mapę w aplikacji google maps!
11 325 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page