top of page

Pogoda na Maderze.

Jaka pogoda będzie na Maderze? Jaka pogoda jest w styczniu, a jaka w czerwcu? Czy warto lecieć w grudniu? To chyba najczęściej pojawiające się pytania od osób, które przylatują na Maderę. Nic w tym dziwnego- wszyscy chcemy aby nasz długo wyczekiwany pobyt był udany pod względem pogodowym, a przy okazji fajnie złapać też trochę opalenizny :)


Słów kilka... jako wstęp.

Madera zwana jest krainą wiecznej wiosny. Przyjęło się mówić, że przez cały rok panuje tutaj wieczna wiosna. Myślę, że można się z tym stwierdzeniem zgodzić... przecież wiosna to tak jak kwiecień plecień co przeplata trochę zimy trochę lata :) Z tą zimą to tak nie do końca, ale o tym dalej.


Madera jest wyspą położoną na Oceanie Atlantyckim w strefie klimatu subtropikalnego z całorocznym okresem wiosenno - letnim. Średnia roczna temperatura to 21,9ºC w dzień i 16.5ºC w nocy. Dla porównania w Polsce średnia temperatura w ciągu roku wynosi 7-8ºC ! Cała wyspa to teren bardzo zróżnicowany- od strefy nabrzeżnej po wysokie góry.


Wybierając się na Maderę, musimy pamiętać, że lecimy do strefy podzwrotnikowej, a co za tym idzie? Kąt padania promieni słonecznych jest inny niż w Polsce. Upraszczając - tutaj opalamy się dużo szybciej, dlatego warto zaopatrzyć się w krem z filtrem, bez względu na porę roku. Położenie w strefie podzwrotnikowej wpływa na wilgotność powietrza, przez co mówiąc prostym językiem- temperatura dla osób przybywających z Polski jest inaczej odczuwalna. Kierując się naszym doświadczeniem możemy stwierdzić, że 20 stopni na Maderze to tak jak 25 stopni w Polsce, jednak w dalszym ciągu przebywając na słońcu potrafi być upalnie.


A jak porównać lato do zimy? Lato zazwyczaj nie jest skrajnie upalne, ale takie dni też się zdarzają. Latem temperatura rzadko kiedy przekracza 28 stopni. Można pomyśleć.... to słabo, to nie dla mnie... Jednak dla porównania z Polską - średnia temperatura latem na Maderze to 22.2ºC a w Polsce - UWAGA - 18.2ºC!. Każdy z nas wie jak ciepło potrafi być latem w Polsce więc można teraz wyobrazić sobie jak ciepło potrafi być na Maderze. Jak zatem jest zimą? Temperatura zimą rzadko spada poniżej 17 stopni. Średnia temperatura to 16.1ºC, a w Polsce -3.5ºC. Pamiętajcie jednak, że przy takiej wilgotności powietrza i przy niższych temperaturach, odczuwalna temperatura jest zdecydowanie niższa. Więcej informacji z wyszczególnieniem poszczególnych miesięcy znajdziecie w dalszej części tego wpisu.OPADY

Najwięcej opadów możemy spodziewać się w okresie od października do kwietnia. Najmniej od maja do września. Nie jest jednak tak strasznie jak mogłoby się wydawać. Średnia roczna liczba opadów to 678 mm, gdzie dla porównania w polskich górach (Zakopane) liczba ta wynosi aż 1017 mm. Średnia liczba dni deszczowych na Maderze to 91, a UWAGA w Polsce to aż 150! PAMIĘTAJMY: Dzień deszczowy nie oznacza, że pada cały dzień na całej wyspie! Może padać na wschodzie, a na zachodzie świecić słońce!


Tutaj też postaram się krótko odpowiedzieć na bardzo częste pytania dotyczące prognoz pogody. To że prognoza pogody pokazuje opady deszczu, nie oznacza wcale że ten deszcz się pojawi. Np. w prognozie pogody pokazywane jest, że w godzinach 10:00 - 12:00 opady deszczu to 20% a od 12:00 do 14:00 to 60%. Bardzo prostym językiem - oznacza to, że istnieje 20 % szans na deszcz, w danym miejscu, przy identycznych warunkach pogodowych w określonym przedziale czasu (np. 10:00-12:00), na podstawie odczytów historycznych. Co więcej, sprawdzając pogodę dla Madery, są to odczyty dla całej wyspy. Co to oznacza? Oznacza to że te 20% szans może dotyczyć dowolnej części wyspy, a w innym miejscu może świecić słońce. Wybierając już konkretne miejsce prognoza jest nieco bardziej dokładna, ale też nie do końca. Dla przykładu wybierając Funchal, największe miasto Madery - prognoza będzie dotyczyła całego obszaru. Jak wspomniałem wyżej - Madera to również góry, dlatego często zdarza się, że wyższych partiach Funchal może być pochmurnie, a nawet deszczowo a przy strefie przybrzeżnej może świecić słońce.


Temperatura wody

Średnia temperatura wody to 17ºC w marcu i 22ºC we wrześniu. Zdarzają się wyjątki kiedy temperatura wody wynosi od 15 do 25ºC . Zawsze należy mieć na uwadze, że to ocean a nie zamknięty akwen wodny, dlatego woda jest trochę chłodniejsza.


Wskazówka: Gdy sprawdzacie pogodę na Maderze, wybierajcie konkretne miasto. W innym przypadku zostanie pokazana średnia temperatura z całej wyspy co obejmuje również najwyższe szczyty, a tam temperatura jest niższa.

Pogoda w poszczególnych miesiącach

Niżej znajdziecie opis pogody w poszczególnych miesiącach. Bardzo jednak proszę, aby każdy zrobił sobie tutaj margines błędu. Dlaczego? Pamiętajcie że Madera to mała wyspa na Oceanie Atlantyckim. Zawsze mogą się zdarzyć tutaj anomalie pogodowe czy też może przyjść front w północy czy znad Sahary. Nie ważne czy to zimą czy to latem. Taka już zwyczajnie jest na Maderze i tego nie zmienimy. Działamy już w social mediach dosyć długo i zauważyłem pewną tendencję - osoby które przyleciały na Maderę np. w lipcu i trafiły na pochmurne niebo przez kilka dni, są bardzo zawiedzione wyspą. Nawet odradzają przylot tutaj :) Tak samo jest w drugą stronę - osoby które były w styczniu trafiły na wysokie temperatury i zachwalają, że na Maderze jest zawsze bardzo ciepło. Absolutnie nie mam nikomu za złe- zdecydowana większość z nas by była zawiedziona wakacjami z pochmurnym niebiem. To normalne. Nie ma jednak co z tego powodu skreślać Madery ponieważ jak wspomniałem wyżej- nie ważne czy lato czy zima- pogoda na Maderze, zawsze może zaskoczyć.


Jak zatem prezentuje się pogoda w poszczególnych miesiącach?


STYCZEŃ, LUTY, MARZEC


W styczniu temperatura spada trochę w dół. Jest chłodniej niż w pozostałych miesiącach jednak nie jest to typowa zima jak w Polsce. Prędzej to taka polska wiosna - trochę deszczu, trochę słońca wraz z elementami zaskoczenia kiedy temperatura potrafi być naprawdę wysoka. W okresie tym jednak spodziewajcie się więcej dni deszczowych, szczególnie w górach. Średnia temperatura w Funchal wynosi ok 19-20 stopni. Jeśli chodzi o opady to spodziewajcie się około 7-8 dni deszczowych w miesiącu. Nie ma jednak zasady- bywa i tak że w święta temperatura wynosi ok. 25 stopni. Jako ciekawostka - w miesiącach tych zdarza się, że w najwyższych partiach gór spadnie śnieg. Utrzymuje się on do kilku dni. Temperatura wtedy w najwyższych partiach gór to około 0 stopni, gdzie na wybrzeżu nawet potrafi być 20 stopni. Dla tych co obawiają się wyjazdu w tych miesiącach, na pocieszenie napiszę, że grudzień to miesiąc, w którym uprawia się banany :) Brzmi lepiej prawda?


KWIECIEŃ, MAJ, CZERWIEC


W kwietniu temperatura znowu wędruje do góry i jest coraz przyjemniej. Zdarzają się dni gdzie potrafi być gorąco, jak i temperatura jest umiarkowana w granicach 22-23 stopni. Madera, szczególnie na południu, zaczyna zmieniać swoje kolory z intensywnej zieleni na żółte co związane jest z większą ilością słońca i mniejszą ilością opadów. Trawa samoistnie się wysusza. Robi się też bardzo kolorowo. Zaczynają kwitnąć kwiaty.


LIPIEC, SIERPIEŃ, WRZESIEŃ

Zdecydowanie najcieplejsze miesiące na Maderze. Myślę że śmiało można stwierdzić że sierpień i wrzesień to miesiące najcieplejsze. Opadów praktycznie nie ma. Temperatura to około 25-27 stopni (pamiętajcie jednak o tym co pisałem wyżej- temperatura jest inaczej odczuwana ze względu na wilgotność powietrza), rzadko kiedy przekracza 28-30 stopni. Oczywiście zdarzają się wyjątki gdzie temperatura jak na Maderę jest bardzo wysoka, a spowodowane jest to głównie ruchami powietrzna znad Sahary. Liczba dni deszczowych to około 1-2 w miesiącu.


PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃNa wyspie jest wciąż ciepło, temperatura waha się w granicach 24 stopni w październiku do około 20-22 w grudniu, co dla turystów z Polski oznacza pogodę jak w Polsce w czerwcu. Dzień robi się coraz krótszy. Średnia liczba dni deszczowych wynosi 7. W górach w tym okresie możecie spodziewać się zdecydowanie więcej chmur.


Słów kilka czyli moja indywidualna opinia oraz *bonus* czyli wypowiedzi innych oraz gdzie sprawdzić pogodę.

Osobiście uważam, że wybierając się na Maderę w pierwszej kolejności trzeba się nastawić na podziwianie jej piękna w każdej odsłonie. Położenie wyspy, ocean, ukształtowanie terenu, kąt padania promieni słonecznych, wpływają na to, że Madera nigdy nie była i nie jest pewniakiem pogodowym. Bardzo bym chciał napisać - " Tak podczas Waszego pobytu będzie cały czas świeciło słońce i pogoda będzie idealna. Każdy też taką odpowiedź by chciał usłyszeć i czasami mam wrażenie że takiej odpowiedzi każdy oczekuje :) W przytoczonym wyżej opisie widzicie jednak, że mimo że nie jest to pewniak pogodowy to pogoda jednak jest zdecydowanie bardziej stabilna niż w Polsce. Z mniejszą ilością opadów itp. itd. Nie bójcie się pogody na Maderze- jestem przekonany że 99% z Was będzie bardzo pozytywnie zaskoczona i że wrócicie z opalenizną, nawet w środku zimy :)! Z doświadczenia wiem, że jak pada to nie cały dzień. Czasami w jednym miejscu jest pochmurnie, a 5 km dalej - bardzo ciepło i słonecznie. Dla przykładu zmieszczam film, na którym udało mi się uchwycić jak pogoda może się różnić nawet w tak małej odległości.Gdzie sprawdzić pogodę?

Planując zwiedzanie Madery warto skorzystać z:


1. Kamer internetowych dzięki którym będziecie mieli podgląd na żywo jak prezentuje się pogoda w danym miejscu.


Link do kamer internetowych: https://www.netmadeira.com/webcams-madeiraMusicie zaznaczyć: Madeira oraz wybrać lokalizację


3. Aplikacja Windy. Bardzo polecam.


WYPOWIEDZI INNYCH Z NASZEJ GRUPY: MADERA - WYCIECZKI, PORADY I TRIKI

STYCZEŃ


"Byliśmy na przełomie stycznia i lutego. Pogoda była cudowna. W niektóre dni nawet 26 stopni"


"Byłam na początku stycznia i było cieplutko, jednego dnia nawet bardzo ciepło. Warto jednak zabrać jakąś bluzę i lekką kurtkę"


"Byłam w styczniu. 18-20 stopni, słonecznie, w ogóle nie padało, można było się opalać. Polecam Maderę najbardziej na zimę"


" Byliśmy tydzień w styczniu i pogoda była zmienna w zależności od miejsca. Było 20 stopni ale trafiło się i 10 stopni i deszcz"


" Byłam w styczniu, pogoda ładna- 19-24 stopnie w ciągu dnia, w nocy ok 18 stopni. W górach chłodno ok 6 stopni i mgły ale też cudownie"


LUTY


"Byłam na koniec lutego, woda miała 20 stopni, na zewnątrz 25 do 28 stopni. Trafił się jedne dzień, kiedy temperatura wynosiła 20 stopni. Na Pico było 17"


"Byliśmy na przełomie lutego i marca i pogoda była super 21-22 stopnie"


" Z tą pogodą jest tak różnie, że obojętnie kiedy pojedziesz będzie super. Ja byłam pod koniec lutego i pokazywało 18-20 stopni, a było tak gorąco jak by było 30"


"Byłam w lutym tego roku, jeśli chodzi o pogodę to nie padało ani razu. Było ok 18-20 stopni. Udało nam się zaliczyć plażing i kąpiel. Bywają też dni wietrzne."


"My byliśmy na początku lutego, 25 stopni, słońce"


MARZEC


" Byliśmy 21-28 marca i codziennie było 25 stopni"


" Ja byłam w 2018 przełom marca i kwietnia. Było 25 stopni"


" Byłam na Maderze w marcu, Funchal 25 stopni, Calheta ok 30 stopni, promienie słoneczne potrafią przypiec"


PAŹDZIERNIK


"Byłam w drugiej połowie października. Temperatura między 23 a 25 stopni, non stop słonko"


" Potwierdzam, zeszły rok 21-30 stopni, non stop lampa"


" Byłam w pierwszej połowie października i była Sahara. Dwa dni padało ale tylko ok 2 godziny"


LISTOPAD


" Byliśmy od połowy listopada, pogoda marzenie, ciepło, słoneczko. W górach lekko pokropiło ale generalnie pogoda była wspaniała"


"Byłam pod koniec listopada, było do 25 stopni, bardzo przyjemnie"


"Byliśmy na przełomie listopada i grudnia. Na osiem dni - trzy deszczowe. Na Pico słaba widoczność. Temp 18-23 stopnie. Mimo deszczu wyspa nas zachwyciła"


" Jeden dzień na 7 były deszczowy"


" Temperatura nie spadała poniżej 20 stopni. Przez 7 dni super pogoda, kropiło krótko jeden dzień"


GRUDZIEŃ


" My byliśmy na Sylwestra- cały pobyt około 23-24 stopnie. Jeden dzień z przelotnymi opadami deszczu. Kąpaliśmy się w oceanie, było super"


" Byłam od 25.12 do 01.01. Pogoda super ok 22 stopnie i słonecznie. Jedynie w Sylwestra padał deszcz"


" Byłam w Machico w grudniu. Pogoda ładna, opalanie i drinki na basenie były :) "


" Byłam 2 razy w grudniu, w tym roku też się wybieram. Było ciepło, w dzień koszulka z krótkim rękawem, wieczorem coś grubszego ale bez przesady"


" Byliśmy na początku grudnia i trafiliśmy na super pogodę, cały pobyt ok 23-25 stopni, w Nowy Rok kąpaliśmy się w oceanie, można było się przypiec od słońca"


"Ja niestety 4 dni deszczowe na 7" ale i tak było pięknie i w miarę ciepło"Jeśli podoba Wam się ten wpis oraz uważacie że jest przydatny, to możecie postawić nam kawę. Będzie nam bardzo miło :) Wystarczy kliknąć przycisk niżej i wybrać jaką kawę nam stawiacie. Z pewnością zmotywuje nas to do dalszego działania, żeby Wasze wakacje na Maderze były zaplanowane w sposób najlepszy z możliwych.


15 483 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Zastanawiam się co jest takiego w tej wyspie że tak mało osób lata naszym latem :-) może macie do tego jakaś podpowiedź?

Like
bottom of page