top of page

Lewady. Słów kilka.

Przeglądając strony o Maderze, naszą grupę lub oglądając zdjęcia na Instagramie pewnie wielokrotnie spotykasz się z hasłem: LEWADA. Ale czym właściwie jest levada, i dlaczego, gdy słyszysz o Maderze to co drugie słowo pojawia się ta tajemnicza nazwa? Zapraszam do lektury, a dowiesz się wszystkiego na jej temat!

Levada do Rei

Levada do Rei.

Co to jest lewada?

Lewada to tzw. droga wodna lub bardziej poprawnie, kanał irygacyjny, który doprowadza wodę do różnych miejsc na wyspie.


Kiedy je wybudowano?

Historia budowy lewad sięga aż XV wieku! Zatem od czasów odkrycia Madery.


Jakie ma zastosowanie?

Lewada ma za zadanie doprowadzać wodę pitną do innych miejsc, ale także jest wykorzystywana w celach rolniczych, jak i do produkcji energii elektrycznej.

Levada Nova

Dlaczego je wybudowano?

Przyczyną zbudowania lewad było nawadnianie gruntów rolnych, a przede wszystkim trzciny cukrowej, która miała ogromne znaczenie ekonomiczne w XV wieku, jako że Madera była jednym z głównych eksporterów cukru w tamtym czasie. Ze względu na ukształtowanie terenu wyspy, woda nie była dostępna dla każdego. Różnice w ilości opadów na północy, a na południu Madery, też miał znaczący wpływ na powstanie dróg wodnych.


Dlaczego są tak wyjątkowe?

Rzeczywiście w kanałach irygacyjnych nie ma nic wyjątkowego. W końcu są w wielu miejscach na świecie! Jednak tutaj, na Maderze, ich wartość jest uznana ze względu na trudność w ich wybudowaniu względem ukształtowania terenu, a także, że były budowane przez wieki tylko przy użyciu siły człowieka. Kiedyś mężczyźni ‘zabezpieczeni’ jedynie linami, budowali lewady, ryzykując przy tym życiem. Używali przy tym kilofy, motyki, pręty i młotki.


Lewady dziś

Dziś lewady nadal pełnią swoją funkcję, ale zaczęły też cieszyć się popularnością wśród turystów czy wśród ludności lokalnej ze względu na ilość rozmaitych szlaków i możliwości kontaktu z naturą. Jest aż 2170 km lewad!

Zatem jakie lewady warto zobaczyć? Wszystkie możliwe! Jednak, jeśli czas jest ograniczony, to poniżej przedstawiam krótką listę lewad, bez których zobaczenia, nie możesz opuścić wyspy, a przynajmniej musisz wracać tak długo, aż je zrobisz ;)

  1. Levada do Caldeirão Verde *

  2. Levada das 25 Fontes *

  3. Levada Nova

  4. Levada do Moinho

  5. Levada do Rei

  6. Levada dos Balcões

  7. Levada do Alecrim

*na lewady oznaczone gwiazdką, zarezerwujesz u nas wycieczki z przewodnikiem: https://www.wyspamadera.pl/wycieczkipiesze

Jeśli chcesz dowiedzieć się coś więcej na temat poszczególnej lewady, polecam zajrzeć pod ten link: https://www.visitmadeira.com/en/what-to-do/nature-seekers/activities/hiking/

Tutaj znajdziesz różne informacje, np.:

- lokalizacji lewady, - poziomu trudności, - czas trwania, - punkt startowy, - punkt końcowy, - maksymalna wysokość,

- minimalna wysokość lewady.


Co zabrać na lewadę?

- wygodne buty sportowe lub trekkingowe. Na pewno nie polecam brać sandałów, czy innych klapek.

- skarpetki na zmianę; może się tak zdarzyć, że przemokną wam buty, lub wpadniecie przez nieuwagę do lewady, lepiej mieć zapas

- kanapki; na szlakach nie ma drobnych sklepów czy budek z jedzeniem.

- wodę do picia

- krem z filtrem; niektóre lewady mają mocno nasłonecznione odcinki, lepiej się posmarować!

- czapka z daszkiem

- naładowany telefon i power bank (przydatne!)

- latarka lub aplikacja w telefonie; niektóre lewady mają tunele! Świetna przygoda!

- kurtka przeciwdeszczowa lub mały parasol; nierzadko zdarzy się, że zacznie padać deszcz, lepiej być przygotowanym na taką ewentualność!

- i dla odmiany, strój kąpielowy! Może zrobisz taką lewadę, gdzie będziesz mógł wskoczyć do wody lub pozować do zdjęć przy wodospadzie!

Oczywiście zachęcam do sprawdzenia ewentualnej trasy na Google Maps. Jeśli wybierasz się na lewadę autobusem, lepiej sprawdzić wcześniej, ile czasu ci to zajmie!

WAŻNE!

Nigdy nie wybieraj się na szlak samemu. Mam na myśli tutaj czysto względy bezpieczeństwa.

To tyle! Jesteś już gotowy i wyedukowany na temat lewady, a ja sama zaraz policzę, ile razy użyłam to słowo :D

Udanej wycieczki!

Iza


6067 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page