top of page

Las Fanal - Madera. Niezwykły las na Maderze.

Las Fanal na Maderze - Niezwykle urokliwe, magiczne i tajemnicze miejsce. To miejsce które zdecydowanie powinniście odwiedzić podczas Waszego pobytu na Maderze. Aby ułatwić Wam zwiedzanie - przygotowaliśmy dla Was trochę informacji. Las Fanal - Madera.


Las Fanal - Madera

Z czego słynie Las Fanal na Maderze?

Las Fanal to prastary las wawrzynowy. W 1999 roku, został on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, a rok później w 2000 znalazł się na liście NATURA 2000. To z pewnością dwa duże wyróżnienia dla tego miejsca. Nie każdy wie ale miejsce te zostało też nazwane rezerwatem ciszy i odpoczynku. Na całym obszarze znajdziecie też trasy piesze, miejsca do biwakowania i uwaga - pozostałość małego krateru wulkanicznego, który zimą pokrywa się wodą. Z perspektywy turystów odwiedzających to miejsce - słynie też z tego, że ma swoje dwa oblicza - tajemnicze a nawet i straszne - we mgle lub przyjazne i radosne - w pełnym słońcu.


Las Fanal- Madera.

Ciekawostka.

Lokalni mieszkańcy mówią, że jest to miejsce, które leczy duszę. Niektórzy wierzą, że kilka minut spędzonych w ciszy w Lesie Fanal, potrafi bardzo wpłynąć na samopoczucie człowieka. Nie tylko ze względu na kontakt z naturą ale także dzięki energii tego miejsca.


Klimat w Lesie Fanal

Jednogłośnie stwierdziliśmy, że doskonale pamiętamy nasz pierwszy spacer w Lesie Fanal. Każdy z nas pamięta, jak pogoda potrafiła się zmienić kilka razy w ciągu godziny. Mieliśmy okazję podziwiać las w pełnym słońcu, za chwilę w pełnej mgle, a za chwilę znowu w pełnym słońcu. Las Fanal ma dwie odsłony o których wspomnieliśmy wyżej ale bardzo fajnie ujęła to też Iza z naszego zespołu- idylliczną, słoneczną , sielską odsłonę z widokiem na odpoczywające krowy, a także odsłonę o ciemnej stronie mocy, z mgłą niczym z horroru, chłodnym wietrze i rosą na policzku. Które wydanie jest najlepsze? Wiele osób chce zobaczyć to miejsce w odsłonie tajemniczej i mrocznej ale uważamy, że jedna i druga wersja jest niezwykła.


Najczęściej zadawane pytania to jakiej pogody można się spodziewać i czy są jakieś zasady kiedy będzie mgła a kiedy będzie słonecznie? Trudno odpowiedzieć na te pytania. W Lesie Fanal jesteśmy czasami kilka razy w tygodniu i zauważyliśmy, że w ciągu 10 minut, pogoda potrafi zmienić się kilka razy.


Las Fanal- Madera.

Pomysł na spędzenie czasu w Lesie Fanal

 • W pobliżu znajdują się dwie bardzo fajne trasy piesze.


:: VEREDA DO FANAL (PR13)


Długość trasy: 10,8km

Czas przejścia: 4 godziny

Punkt startowy: KLIKNIJ TUTAJ

Punkt końcowy: KLIKNIJ TUTAJ

Ulotka do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ


:: LEVADA DOS CEDROS (PR14)


Długość trasy: 7,2 km

Czas przejścia: 3 godziny

Punkt startowy: KLIKNIJ TUTAJ

Punkt końcowy: KLIKNIJ TUTAJ

Ulotka do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ


Las Fanal- Madera.

 • Sceneria w tym miejscu jest magiczna, niezależnie od pogody. Wszystkie drzewa mają niebywałe kształty, a niektóre przypominają nawet ludzi i zwierzęta! Co za tym idzie? Często organizowane są tutaj sesje zdjęciowe. Zachęcamy też do zrobienia zdjęć w ramach pamiątki. Paniom polecamy zabranie sukienek białych lub czerwonych, które oddają wtedy jeszcze bardzie magiczny klimat tego miejsca.


 • Las Fanal i okolice to również świetne miejsca na zorganizowane pikniku. W okolicy znajduje się sporo miejsce specjalnie do tego wyznaczonych, wraz z dostępem do wody oraz stolikami i ławkami.

 • Jeśli chodzi o camping to w niedalekiej odległości możecie spędzić niezapomnianą noc w okolicznościach takiej przyrody. Pamiętajcie tylko, że na Maderze, musicie uzyskać zgodę na camping. Zrobicie to bez problemu przez podany link: https://simplifica.madeira.gov.pt/services/7-22-101


Las Fanal- Madera.

Dojazd do Lasu Fanal

Las Fanal położony jest na północnym - zachodzie między Seixal i Ribeira da Janela. Bez problemu dojedziecie tam samochodem. Na miejscu znajduje się też bezpłatny, całkiem spory parking. Jest to z pewnością wygodna opcja, ponieważ zatrzymujecie się na miejscu kiedy chcecie i na ile chcecie. Mając wypożyczone auto - możecie też w krótkim czasie podjechać w inne pobliskie punkty widokowe i atrakcje.


JEŚLI SZUKACIE SPRAWDZONEGO AUTA BEZ DEPOZYTU I BLOKADY NA KARCIE TO ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ WWW.WYSPAMADERA.PL/AUTO

LAS FANAL - LOKALIZACJA NA MAPIE


Niestety do Lasu Fanal nie dojedziecie komunikacją publiczną. Jeśli nie wypożyczacie auta to mamy dla Was jeszcze kilka propozycji:


 • dojazd taksówką

 • wykupienie transferu. Jeśli jesteście zainteresowani to współpracujemy z lokalną firmą, która organizuje transfery w 2 strony w cenie 25 euro/osoba. Napiszcie do nas kontakt@wyspamadera.pl

 • wyszukanie kogoś do wspólnego przejazdu na naszej grupie na Facebooku: Madera - Wyspa Madera. W lupce wpiszcie "wspólne przejazdy".


A jeśli chcecie połączyć zwiedzanie Zachodniej Madery z Lasem Fanal i typowym maderskim grillem to zapraszamy na naszą niezwykłą i bardzo rozchwytywaną wycieczkę: Zachodnia Madera + typowy maderski grill. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o Maderze od jednego z naszych polskich przewodników, jednocześnie zwiedzić więcej miejsc, a jako wisienka na torcie - spróbować typowego maderskiego grilla z mnóstwem lokalnych przysmaków. Zapraszamy! Więcej informacji i rezerwacje: https://www.wyspamadera.pl/zachodgrill


Las Fanal- Madera.

Co zobaczyć w okolicy?

Będąc w okolicy, warto skorzystać w uroków okolicy i podjechać do takich miejsc jak:


 • Płaskowyż Paul da Serra

 • Punkt widokowy Bica da Cana

 • Miradouro Lombo do Mouro

 • Fanal Pond

 • Miradouro Eira da Achada

 • Baseny naturalne Porto Moniz


Nie wiecie jak zaplanować Wasze zwiedzanie? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ebookami. Jeden z nich: Madera Autem, to nasza wisienka na torcie, która ułatwi Wam zaplanowanie każdego dnia. Zapraszamy na stronę: https://www.wyspamadera.pl/ebooki


 
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z LISTĄ WYCIECZEK I ATRAKCJI KTÓRE MOŻECIE ZAREZERWOWAĆ NA NASZEJ STRONIE WWW.WYSPAMADERA.PL
 

Autor: IZA

Edytował: Adam

557 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page