top of page

Pomysł na wycieczkę objazdową. Wycieczka "Dzika Madera".

Zaktualizowano: 17 cze 2021

Ta wycieczka umożliwi Wam poznanie najlepszych miejsc w południowo - zachodniej części Madery. Kolejność oraz wybrane punkty zostały dobrane według naszego uznania, tak żebyście zobaczyli to co najlepsze i jednocześnie nie musieli jechać "na urwanie głowy". Śmiało korzystajcie z naszej zamieszczonej tutaj mapki.


Na wycieczkę zabierzcie: wodę i przekąskę, wygodne obuwie, ubranie przystosowane do zmieniających się warunków pogodowych oraz oczywiście aparat!


Jako punkt początkowy wycieczki zaplanowaliśmy Funchal ponieważ tutaj i w okolicy mieszka najwięcej turystów. Jeśli mieszkacie w innych miastach jako pierwszy punkt wycieczki wybierzcie Cabo Girão. Co warto zrobić to wyruszyć wcześnie rano, najlepiej tak żeby do Cabo Girão dotrzeć na godzinę 8:30. Idealnie też jeśli traficie na bezchmurne niebo.


Zaczynamy naszą wyprawę!

Ruszając z Funchal kierujemy się na drogę szybkiego ruchu VR1 w kierunku Ribeira Brava. Po drodze po prawej stronie mijamy Decathlon, który jest naszym pierwszym punktem informacyjnym. Od tego miejsca zostało nam ok. 5 km drogi do pierwszego zjazdu, który doprowadzi nas wprost do Cabo Girão, czyli najwyższego przeszklonego punktu widokowego w Europie.

Skręt w kierunku Cabo Girão


Punkt pierwszy - CABO GIRÃO

Cabo Girão to najwyżej położony przeszklony punkt widokowy na Maderze. Znajduje się on na wysokości 580 m! Wejście jest bezpłatne a przy samym punkcie znajduje się parking. W szczycie sezonu potrafi być zatłoczony, dlatego tak ja wspomnieliśmy wcześniej- warto tu być już o godzinie 8:30. W pobliżu znajdują się toalety, kawiarnia oraz sklep z pamiątkami. Godziny otwarcia to 8:30-20:00 (zimą do 19:00).


Gdy już zrobicie wspaniałe zdjęcia oraz poczuliście adrenalinę stojąc na przeszklonym tarasie to ruszamy w dalszą drogę. Następnym przystankiem będzie wodospad Anjos w Ponta do Sol (kod nawigacji google maps, który nas tam zaprowadzi to: 8C44MVPP+MC (kliknij). Gdy ruszymy z parkingu kierujemy się znowu na drogę szybkiego ruchu VR1 w kierunku Ribeira Brava. Po drodze czekają na nas tunele oraz całkiem ciekawe widoki. Przed Ribeira Brava dotrzemy do zjazdu na główną drogę łączącą południe z północą wyspy oraz do zjazdu, który wybieramy, czyli w kierunku Ribeira Brava i Ponta do Sol. Od tego momentu kierujemy się w kierunku Ponta do Sol, nie zjeżdżamy do Ribeira Brava. Zwróćcie uwagę jak pięknie prezentuje się wąwóz, który łączy południe z północą wyspy. Zdecydowanie można się zakochać!


Jadąc dalej licznymi tunelami, mijamy piękne i malownicze miasteczko Ponta do Sol. Jak przyjęło się mówić- tutaj znajdziecie najwięcej słońca przez cały rok. Brzmi zachęcająco prawda? Kawałek dalej za następnym tunelem musimy być czujni i na rondzie zjechać w kierunku Ponta do Sol, tam jedziemy cały czas w dół aż dojedziemy do oceanu. Przy rondzie znajduje się stacja benzynowa gdzie warto zatankować auto ponieważ przed nami jeszcze długa droga. Co ciekawe i warto mieć na uwadze to to, że opłatę za paliwo uiszcza się w pomieszczeniu po lewej stronie stacji a nie tak jak u nas standardowo w głównym wejściu do sklepu :) Jak już dojedziemy do oceanu to skręcamy w prawo. Mijając most zauważymy fajne miejsce, gdzie warto przyjechać na zachód słońca (To ta skała z oczkiem w środku- zobaczycie ją zaraz po wyjeździe z tunelu). Zanim jednak wjedziecie do tunelu to pamiętajcie, że jest do droga podwyższonego ryzyka ze względu możliwe opadające kamienie!


Punkt numer dwa- Wodospad Anjos
Wodospad ten to tzw. naturalna myjka samochodowa. Miejsce, gdzie wodospad opada prosto na drogę. Często można spotkać tutaj lokalnych mieszkańców, którzy przyjeżdżają tędy aby opłukać samochód. W internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji na zdjęcia z tego miejsca- jedni wchodzą tam w strojach kąpielowych a inni przejeżdżają tylko autem.

Po krótkiej zabawie i sesji zdjęciowej trzymamy się drogi ER101 i jedziemy linią brzegową aż do miejscowości Estrela da Calheta. Jeśli do tej pory nie zatankowaliście lub kończy Wam się paliwo to w Estrela da Calheta znajduje się stacja benzynowa. Będziemy jednak wtedy musieli lekko zboczyć z naszej trasy. Jeśli nie tankujecie to na rondzie skręcamy w zjazd do Paul do Mar i Jardim do Mar.

Punkt nr 3 - supermarket

Około 100 m za zjazdem z ronda po prawej stronie znajdziecie supermarket Anoitecer. Warto się tutaj zatrzymać ponieważ znajdziecie tutaj mnóstwo lokalnych przypraw, tanie likiery, nalewki i wina, zasłużyliśmy także na odrobinę przyjemności jaką jest Brisa Maracuja :)! Po udanych zakupach kierujemy się dalej drogą ER223 do Paul do Mar. Możecie zjechać na dół, zatrzymać się i przejść promenadą, popijając wcześniej zakupioną Brise. Na końcu promenady znajdziecie fajny punkt do zrobienia zdjęć. Jeśli jednak nie chcecie za dużo chodzić to ten punkt możecie pominąć. Uwaga ważne! W momencie pisania artykułu droga ER223 od sklepu do Jardim do Mar była zamknięta ze względu na naprawy po osuwisku ziemi. Jeśli będzie dalej zamknięta to musicie cofnąć się do VE3 i kierować się na Ponta do Pargo po czym zjechać do Paul do Mar.Będzie świetnie jak droga będzie otwarta, ponieważ pozwoli to na stopniowanie widoków i emocji, które teraz będą jeszcze większe. Zakładając, że droga jest otwarta to jadąc dalej drogą ER223 mijamy Paul do Mar i na początku naszej krętej trasy docieramy do jednego z punktów widokowych z widokiem na ocean i Paul do Mar.

Punkty widokowe

Punkt ten znajdziecie łatwiej korzystając z udostępnionej na samej górze mapy. Czas na kilka zdjęć i ruszamy dalej. Po dłuższym i krętym podjeździe po lewej stronie na krańcu klifu zobaczycie mały bar/restauracje O Precipico. Jeśli macie ochotę na szybką kawkę to jak najbardziej polecamy, jeśli nie to warto się i tak tutaj zatrzymać i zobaczyć kolejny punkt widokowy przy samej kawiarni! Robi wrażenie!


Po chwili wytchnienia, zdjęciach i pysznej kawce ruszamy w kierunku kolejnego punktu widokowego- Miradouro do Massapez. Znajdziemy go skręcając w lewo w pierwszy zjazd za kawiarnią O Precipico. Będzie to już nasz ostatni punkt widokowy z widokiem na Paul do Mar.


Czas na Ponta do Pargo! To na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, że niedawno powstało przedłużenie drogi ekspresowej do Ponta do Pargo i po drodze będziecie mijali kilka zjazdów prowadzących na drogę ekspresową, nie jedźcie tam, lecz trzymacie się dróg bocznych czyli ER. Ok ruszamy! Po tym jak odwiedziliśmy punkt widokowy Massapez po dotarciu do skrętu, który nas tutaj doprowadził, skręcamy w lewo w drogę ER101. Bardzo łatwo pominąć ten zjazd, gdyż nic nie wskazuje na to, żeby tam skręcić. Krótko mówiąc- skręcamy do miejscowości Macapez, a następnie za chwilę odbijamy pod bardzo stromą górę. Tutaj nie ma żartów, droga jest wąska i bardzo stroma. Zawsze po jej przejechaniu pojawia się uśmiech na naszych twarzach. Zamieszczam zdjęcie skrętu w który musicie odbić gdy zjedziecie już w zjazd to Macapez.
Aby nie pomylić drogi warto wpisać w google maps kod lokalizacyjny: 8C44QQG7+QG. Traficie wtedy bez problem. Jak widać na zdjęciu już sam początek podjazdu jest stromy. Jeszcze jedna wskazówka- wyżej będziecie mijali kilka bocznych zjazdów, ale ten właściwy (w lewo), będzie oznaczony napisem wykonanym sprayem- Ponta do Pargo. I jak Wasze wrażenie po podjeździe? :)
Po naszych przeprawach i jeździe krętymi, malowniczymi i kwiecistymi drogami docieramy aż do Ponta do Pargo.

PONTA DO PARGO

Głównym punktem, do którego zmierzamy jest latarnia Ponta do Pargo. Jest to jedną z najwyżej położonych latarni na świecie oraz najdalej wysunięty punkt na zachód Madery. Sama latarnia ma 14 metrów wysokości, jednak samo położenie jej na klifie 300 m.n.p.m , powoduje, że jej światło można zobaczyć nawet z odległości 48 km!!! Tutaj zostawiamy Wam dwie możliwości- albo dojazd do restauracjo/kawiarni o Fio, gdzie spróbujecie pysznego, domowej roboty ciasta cytrynowego i czekoladowego lub sam dojazd do latarni morskiej. Gdy wybierzemy restaurację o Fio (kierujcie się tabliczką Restaurante) to nie dość, że spróbujecie ciasta cytrynowego oraz czekoladowego to zobaczycie również znajdujący się tam punkt widokowy Miradouro do Fio. Przy tej opcji możecie zostawić samochód na bezpłatnym parkingu i udać się w kierunku zachodnim, polną drogą do latarni morskiej. To idealny pomysł na rozprostowanie nóg. Możecie też udać się odrazu do latarni morskiej, bez spacerów i z pominięciem punktu widokowego. Wtedy kierujcie się znakiem Farol.


No dobrze ruszamy teraz do jednego z naszych ulubionych miejsc na Maderze- Achadas da Cruz, a dokładniej kolejka linowa, która się tam znajduje i zawiezie nas do niezamieszkałej doliny, wolnej od dróg i samochodów oraz hoteli. Trudno opisać to miejsce. Wspaniałe? Perfekcyjne? Nieskazitelne? Budzące dreszczyk emocji? Bajkowe? Zdecydowanie trzeba je zobaczyć. W tym miejscu poświęćcie minimum 45 min na zjazd kolejką oraz spokojny spacer na dole. Koszt zjazdu kolejką to jedyne 3 euro. Kolejka czynna jest od godziny 8:00 do 18:00 z przerwą w godzinach 12:00 - 13:00. Istnieje też możliwość zejścia pieszo, stromą i ciekawą trasą, ale w dniu dzisiejszym nie będziemy mieli na to czasu. W drodze powrotnej aby wrócić na górę, będziecie musieli sami wcisnąć przycisk, że jesteście gotowi do powrotu i obsługujący kolejkę uruchomią ją z góry.


Zanim dotrzemy do Porto Moniz udamy się jeszcze w kierunku punktu widokowego Ponta da Ladeira. To stromy klif z widokiem na zachodnie wybrzeże Madery. Jeśli będziecie też tędy kiedyś przejeżdżać przed zachodem słońca to warto się tutaj wybrać- zachody tutaj są niezwykle spektakularne.


PORTO MONIZ

Po dosyć długiej i emocjonującej wycieczce czas na odrobinę przyjemności, dlatego też udajemy się teraz do Porto Moniz, miasteczka położonego w północno - zachodniej części Madery. Przed samym Porto Moniz zatrzymajcie się na punkcie widokowym Santinha. Znajdziecie go zaraz za rondem, podczas zjazdu do Porto Moniz. To idealne miejsce, aby podziwiać całą panoramę Porto Moniz z góry.


Dotarliśmy! Czas zaparkować samochód. Zrobicie to na ogólnodostępnym parkingu naprzeciwko Centro Multiusos do Porto Moniz. Aby tam dojechać musicie okrążyć całe miasto. Parking na moment pisania opisu trasy był bezpłatny. Teraz został nam czas na odrobinę relaksu i przyjemności na naturalnych basenach Porto Moniz. Cieszcie się orzeźwiającą wodą, która wpada do basenów wprost z oceanu. Wejście na basen kosztuje jedynie 1.5 euro za cały dzień! To rewelacyjna cena. Odpocznijcie po wyczerpującej wycieczce i wspominajcie sobie to co Wam najbardziej zapadło w pamięci. Gdy zgłodniejecie - udajcie się do restauracji Cachalote. Serwują pyszną zupę rybną i espadę! Zdecydowanie na to zasłużyliście.


Tutaj kończymy naszą wycieczkę. Od Was samych zależy czy chcecie zostać dłużej w Porto Moniz czy może wrócić już do domu. To co możemy zaproponować to powrót przez São Vicente lub Paul do Mar. Jednak i druga opcja jest bardzo ciekawa i zależy od tego, ile macie sił. Jeśli chcecie wrócić szybciej to jedźcie przez São Vicente.


Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się z Wami tą wspaniałą trasą. Jeśli macie jakiekolwiek pytania to zawsze piszcie śmiało na naszego maila: kontakt@wyspamadera.pl Mamy nadzieję, że wycieczka się podobała.


BRAK AUTA

Jeśli nie będziecie posiadali samochodu na wyspie to zawsze możecie skorzystać z świetnych wycieczek objazdowych, które zabiorą Was w niektóre z tych zakątków a nawet jeszcze więcej ukrytych miejsc, do których nie dotrzecie bez przewodnika.


Polecamy Wam:


- wycieczki objazdowe - KLIKNIJ ABY ZAREZERWOWAĆ

- Jeep Safari- KLIKNIJ ABY ZAREZERWOWA


WYNAJEM AUTA

Jeśli natomiast chcecie wynająć auto z ubezpieczeniem, bez depozytu i bez blokady na karcie


7307 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page