top of page

Achadas da Cruz

Miejsce gdzie natura porwie Was do tańca a Wasze zmysły zaszaleją na falach oceanu.

Jednym z miejsc, które musicie odwiedzić na Maderze jest Achadas da Cruz, a dokładniej położona u podnóży klifów i przy samym oceanie Fajã da Quebrada Nova. To niezamieszkałe przez nikogo miejsce oczaruje Was swoim klimatem. Ten niezwykły spokój, który zakłócany jest jedynie przez fale Oceanu Atlantyckiego z pewnością sprawi, że poczujecie się jak w raju.


Dojazd na miejsce

Achadas da Cruz położone jest w północno-zachodniej części Madery w gminie Porto Moniz. Najwygodniejszym sposobem, aby się tam dostać jest auto. Na miejscu znajduje się też bezpłatny parking. Możecie też przyjechać autobusem nr 80 (przewoźnik Rodoeste), jednak musicie nastawić się, że średni czas przejazdu to około 2 godziny. Zaplanowanie trasy przejazdu autobusem ułatwi Wam wyszukiwarka na stronie www.rome2rio.com. Na miejscu znajduje się też Calhau Snack Bar ze wspaniałym tarasem widokowym, na którym warto ze świeżo zmieloną kawą rozpocząć Waszą przygodę.Achadas da Cruz- Fajã da Quebrada Nova

Po dotarciu na miejsce, najlepsze jeszcze przed Wami. Musicie dostać się na dół do przeuroczej niezamieszkałej wioski Fajã da Quebrada Nova. Dostaniecie się tam na 2 sposoby: kolejką linową lub trasą pieszą Vereda do Calhau. Jeśli macie doświadczenie i piesze wędrówki Wam nie straszne to warto przemyśleć zejście trasą pieszą a powrót kolejką linową. Pamiętajcie jednak, że miejscami jest ślisko oraz istnieje niebezpieczeństwo spadających kamieni. Z drugiej strony nawet jeśli jesteście zaprawionymi w bojach piechurami to tym razem warto skorzystać z kolejki linowej, która zaskoczyła już nie jedną osobę :) !


Koszt przejazdu kolejką:

- Dzieci do 10 roku życia: za darmo

- Bilet normalny: 3 euro


Cena obejmuje również powrót. Co ciekawe, na dole nie ma nikogo z obsługi. Sami wsiadacie do wagonika! W sezonie nic nie musicie robić ponieważ kolejka kursuje non stop, jednak poza sezonem musicie poinformować obsługę na górze poprzez wciśnięcie specjalnego przycisku. Czas przejazdu to około 5 min. Kolejka kursuje w godzinach 08:00 - 12:00 oraz 13:00 - 18:00.


Jeśli wybierzecie trasę pieszą, będziecie mieli do pokonania około 2,5 km stromego zejścia. Jeśli zdecydujecie się też na powrót to wracacie tą samą trasą. Nie zapomnijcie odpowiedniej ilości wody ponieważ duża ekspozycja słoneczna oraz podejście zabierają dużo energii.


Na miejscu

Punkt startowy to dolna stacja kolejki linowej. Tutaj zaczyna się promenada zbudowana z kostki brukowej, która poprowadzi Was wzdłuż wybrzeża. Samo miejsce można podzielić na dwie części i warto odwiedzić każdą z nich. W pierwszej widać jeszcze jakieś oznaki życia- codziennie przybywają tutaj lokalni właściciele domków, którzy mają tutaj swoje uprawy. Spotkacie też sporo przyjaznych kotów :) Spacerując dalej znajdziecie fajnie umiejscowioną ławkę, z której będziecie mogli podziwiać ocean. Przy odrobinie szczęścia spotkacie lokalnych mieszkańców, którzy zbierają skałoczepy, które są serwowane pod nazwą "Lapas" w restauracjach na Maderze.


Po krótkim odpoczynku czas ruszyć dalej. Brukowana promenada zaprowadzi Was do drugiej części, które jest zdecydowanie bardziej tajemnicze. To na co z pewnością zwrócicie uwagę to, że domki tutaj są zdecydowanie bardziej zaniedbane. Niektóre z pewnością nie były odwiedzane od wielu lat. Niektóre są całkowicie zniszczone a po innych pozostały ruiny. Ostatnim razem spotkaliśmy tutaj tylko czterech turystów oraz przyjaznego kota :)Przejście całej trasy bardzo spokojnym tempem wraz z postojami zajmie Wam około 60 minut. W przypadku odpowiednich warunków pogodowych, w drugiej części na samym końcu możecie zejść do oceanu i trochę ochłonąć.. Oczywiście na własną odpowiedzialność.


Po tak wspaniałej wędrówce czas wracać. Bez zatrzymywania się powinno Wam to zająć około 30 minut. W drodze powrotnej możecie spodziewać się fajnego widoku na pierwszą, tą bardziej "cywilizowaną" część Fajã da Quebrada Nova.Na końcowym odcinku trasy warto odbić z promenady w oznaczoną boczną ścieżkę która poprowadzi Was do kolejki linowej zupełnie inną trasą, na której będziecie mogli podziwiać te lokalne miejsce, uprawy oraz całe piękno tego miejsca. Ścieżka ta jest dobrze oznaczona i wejście na nią zaczyna się przy wspomnianej wcześniej ławce.Na sam koniec czeka Was powrót kolejką linową lub trasą pieszą. Mam nadzieję, że podobała Wam się ta krótka wirtualna wycieczka po tym niezwykłym miejscu. Jeśli chcecie poznać inne wspaniałe miejsca na Maderze, zapraszamy do rezerwacji wycieczek na stronie www.wyspamadera.pl


Zapraszamy również na naszą grupę o Maderze: https://www.facebook.com/groups/wyspamadera/7384 wyświetlenia1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Kommentar


Zapisalem te wycieczke do naszego planu zwiedzania. Dziekujemy.


Gefällt mir
bottom of page