top of page

Vereda da Ponta de São Lourenço

Przylądek św. Wawrzyńca to najbardziej wysunięty na wschód przylądek Madery. To obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przez każdego turystę przylatującego na Maderę. Żeby poznać magię tego miejsca, polecam wędrówkę trasą Vereda da Ponta de São Lourenço.

DYSTANS: 6 km w 2 strony.

CZAS PRZEJŚCIA: 2-3 godziny

NAJWYŻSZY PUNKT: 126m

NAJNIŻSZY PUNKT: 23m

PUNKT STARTOWY: Baia d'Abra


DOJAZD

Trasa rozpoczyna się na końcu drogi ER109. Jeśli wypożyczyliście auto to tam też możecie je bezpłatnie zaparkować. Link do lokalizacji: KLIKNIJ . Osoby korzystające z komunikacji publicznej, bez problemu dojadą z Funchal autobusem nr 113 (przewoźnik SAM). Przystanek końcowy to Baia d'Abra, który jest też początkiem trasy. Rozkład jazdy autobusów tutaj: ROZKŁAD JAZDY.


PRZYGOTOWANIE

Trasa nie jest bardzo wymagająca i jej długość to ok. 3 km w jedną stronę. Miejscami czeka na Was kilka większych podejść, jednak nie jakichś ekstremalnych. To co warto zaznaczyć to cała trasa wystawiona jest na dużo ekspozycję słoneczną. Nie ma miejsc, w których schowacie się i odpoczniecie w cieniu, dlatego nie zapomnijcie zabrać ze sobą kapelusza lub czapki z daszkiem i obowiązkowo kremu z wysokim filtrem. Na półwyspie często możecie spodziewać się silnego wiatru, co spowodowane jest jego położeniem i ukształtowaniem terenu. Zabierzcie ze sobą wiatrówkę, która nie zajmie dużo miejsca w plecaku, a w przypadku wietrznej pogody, uchroni Was przed utratą ciepła i wiatrem. Warto zabrać wygodne obuwie przystosowane do pieszych wędrówek, nie koniecznie muszą to być buty za kostkę, najlepiej żeby były antypoślizgowe. My na codzień chodzimy w butach sportowych przeznaczonych do biegów górskich- są lekkie, wygodne, antypoślizgowe i przeznaczone do takiego terenu. Zabierzcie ze sobą odpowiednią ilość wody oraz przekąskę.


OPIS TRASY

Trasę rozpoczynamy z parkingu Baia d'Abra. Początek trasy to krótkie zejście w dół, a następnie wędrówka drewnianą kładką do góry. Ten odcinek to specjalne przygotowanie i ekscytacja przed tym co dopiero zobaczycie, a będzie co oglądać :) !

Po przejściu tego odcinka będziecie powoli mogli cieszyć się widokami zapierającymi dech w piersiach. Po prawej stronie ukaże się widok na zatokę wraz z zachodnimi klifami półwyspu Ponta de São Lourenço. Nie wszyscy wiedzą, ale dosłownie niżej przy samych klifach znajduje się kamienista plaża São Lourenço. Dotrzecie do niej specjalną ścieżką w dół, która znajduje się na skrzyżowaniu dróg po krótkim zejściu schodkami. W opisie nie będę zajmował się opisem plaży- jest to dodatkowa opcja z której można skorzystać i najlepiej w drodze powrotnej, ponieważ jeszcze dużo przed Wami. My odbijamy do punktu widokowego Miradouro de São Lourenço, który oferuje widok na wschodnią część półwyspu, a przy dobrej widoczności zobaczycie spory kawałek północno - zachodniej Madery. To miejsce gdzie chyba wieje najmocniej, mimo wszystko warte zobaczenia.

Pierwszy widok z trasy

Gdy nacieszycie oczy widokami, ruszamy dalej. Czekają na Was schody i chyba najdłuższe podejście na tej trasie. Po wejściu na górę będziecie mogli zobaczyć w oddali część pozostałej trasy do przejścia- jest kręta a jednocześnie przepiękna, ukazująca jak wielka jest matka natura. Oczywiście żeby nie było zbyt łatwo to za podejściem czeka na Was zejście wraz z kolejną nagrodą, którą jest kolejny punkt widokowy, z którego błękitne fale oceanu, rozbijają się o wystające z wody skały. To drugi punkt, gdzie przy wietrznej pogodzie, zawiewa mocno.


Dalsza część wędrówki jest dosyć spokojna, czeka na Was krótkie podejście, z którego będziecie mogli zobaczyć punkt końcowy trasy wraz z jedynym charakterystycznym budynkiem położonym wśród palm. To restauracja Casa do Sardinha, gdzie będziecie mogli zamówić coś do jedzenia i do picia. Znajdują się tam również jedyne na półwyspie toalety. Idąc dalej dotrzecie do rozwidlenia gdzie będziecie mogli odbić w lewo lub w prawo. My zawsze idziemy w prawo, a wracamy drugą stroną. Idąc w prawo, będziecie mijać Cais do Sardinha, czyli małą przystań z molo, gdzie można wypożyczyć kajaki lub wykupić rejs powrotny. Możecie to zrobić również wcześniej u nas: kontakt@wyspamadera.pl . Oficjalnie przy Casa do Sardinha kończy się oficjalna i rekomendowana trasa. Możecie tutaj odpocząć i zamówić orzeźwiającą Brise lub zjeść lekką przekąskę.

Docierając do Casa do Sardinha zobaczycie, że wiele osób za restauracją wędruje jeszcze pod stromą górę. Oficjalnie ta część trasy nie jest rekomendowana a przy wejściu znajduje się też taka informacja. Wchodzicie na własną odpowiedzialność. To dosyć strome i bardzo intensywne podejście, które doprowadzi Was do punktu widokowego Miradouro Ponta do Furado. Z tego miejsca będziecie mogli podziwiać widok na dalszą część półwyspu, a jak odwrócicie się w stronę to waszym oczom ukaże się piękna Madera.


Czas wracać. Na powrót proponuję przy Cais da Sardinha odbić w prawo i przejść ten odcinek prawą częścią półwyspu. Pozostała trasa od rozwidlenia, o którym wspominałem wcześniej, przebiega tą samą drogą. Nie myślcie że będzie nudno- to ta sama trasa ale zupełnie inne widoki.


INNE INFORMACJE

Trasę bez problemu przejdzie każdy kto chociaż trochę jest na codzień aktywny. Na trasie spotkacie rodziny z dziećmi w każdym wieku, jednak tutaj jedno ALE - miejscami są urwiska dlatego wybierając się z dziećmi, pamiętajcie aby zwrócić na nie szczególną uwagę. Trasa ta to zupełnie dwa różne oblicza w zależności od pory roku - zupełnie inaczej wygląda wiosną, kiedy jest bardzo zielono, co z resztą widać na załączonych zdjęciach oraz latem i jesienią kiedy trawa jest mocno wypalona i trasa przypomina pustynię. Zdecydowanie warta odwiedzenia każdą porą roku.


CO ZOBACZYĆ W POBLIŻU

Co można zobaczyć w pobliżu jak zostanie Wam trochę czasu?


- punkt widokowy Ponta do Rosto, z którego będziecie mogli podziwiać półwysep z zupełnie innej perspektywy.

- warto odwiedzić restaurację Tasquinha do Pescador- w której zjecie przepyszne krewetki :) Inne dania też są warte polecenia.

- Miradouro Pico do Facho- piękny punkt widokowy z widokiem na Machico oraz samoloty startujące z oddalonego lotniska. Od strony wschodniej- widok na Ponta de São Lourenço


JEŚLI PODOBAŁ WAM SIĘ ARTYKUŁ I ZDJĘCIA TO MOŻECIE POSTAWIĆ MI KAWĘ.

To oczywiście nic zobowiązującego ale z pewnością dla mnie to ogromne wsparcie w dalszy rozwój i dodatkowy kop energii. POSTAW MI KAWĘ - PAYPAL


INNE ARTYKUŁY KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

5468 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page